Warning: A non-numeric value encountered in /home/dziewano/domains/oknalubartow.pl/public_html/wp-content/themes/rttheme17/content_generator.php on line 123

Ciepły montaż

Jako jedna z niewielu, nasza firma oferuje klientom tzw. „ciepły montaż okien”.

Dzięki niemu Państwa okna zostaną trwale i skutecznie uszczelnione. Ościeże pozostaną czyste, zdrowe czyli bez pleśni i grzyba. Ciepły montaż zapewni również zwiększenie komfortu cieplnego i co ważne mniejsze rachunki za ogrzewanie.

Najbardziej narażone na utratę ciepła i zawilgocenie miejsce to punkt styku okna ze ścianą zewnętrzną. Ciepły montaż to właściwe uszczelnienie połączenia stolarki okiennej ze ścianą.

Do tego rodzaju montażu wykorzystujemy specjalne pianki SOUDAL, które umożliwiają montaż warstwowy czyli trwałe i skuteczne uszczelnienie miejsc osadzenia okien w ościeżu w myśl zasady „Szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz”. Dzięki tej metodzie o wiele skuteczniej zapobiegamy wnikaniu wilgoci.

Ucieczka ciepła przy nieprawidłowym uszczelnieniu okna

Zdjęcie wykonane kamerą termowizyjną. Jasny kolor pokazuje ucieczkę ciepła.

 

ucieczka-ciepla

Pleśń i wilgoć na glifach – efekt zawilgocenia warstwy piany

Jakże często widoczne przy zwykłym montażu okien

plesn

Jak wykonać ciepły montaż okien?

Aby nasze energooszczędne okna miały dobrą izolacyjność termiczną i – co za tym idzie – były szczelnie zamontowane, warto zdecydować się na ciepły montaż okien, zwany również „montażem warstwowym”. Polega on na osadzeniu okna bezpośrednio w warstwie ocieplenia, dzięki czemu nie powstają wokół niego mostki cieplne. W naszym poradniku dowiesz się, jak możesz wymienić własne okna oraz jak możesz wykonać cały ciepły montaż w prawidłowy sposób.

Na czym polega montaż warstwowy?

Ciepły montaż okien minimalizuje liczbę mostków termicznych wokół okna, dzięki czemu nie ucieka z niego ciepło – to bardzo istotne zwłaszcza w przypadku okien energooszczędnych. W celu osadzenia naszego okna poza murem, należy zadbać o rusztowanie, które będzie odgrywało w tym przypadku rolę oparcia.

Na początku, w odstępie około 15 cm od słupków oraz narożników, należy rozstawić wsporniki główne (czyli konsole nośne) oraz boczne. Należy pamiętać, że kotwy możemy umieścić na odległość wynoszącą maksymalnie 70 cm. Wsporniki główne to wykonane z metalu profile, które należy przymocować do ściany wokół ościeża. Można je zamontować wewnątrz niego, ewentualnie na licu muru. Zazwyczaj ich wymiary wynoszą: 25, 30 lub 35 cm (wysokość) na 2,5 cm (szerokość). Z kolei wsporniki boczne należy przymocować z bocznej oraz z górnej strony otworów okiennych. Mają one najczęściej takie wymiary, jak: 15, 20, 25 i 30 cm (w długości) 1,5 lub 2,5 cm (w szerokości).

Wielkość oraz typ konsoli należy wybrać, biorąc pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim ważny jest materiał, z jakiego wykonana została cała ściana. Istotne jest także, jak daleko mamy zamiar wysunąć okno – mówimy, rzecz jasna, o oknach drewnianych lub PCV . Duże znaczenie ma także sam ciężar okna. Używając wkrętów (mogą być również dyble), należy do konsoli przykręcić profil okna. Następnie, należy uszczelnić miejsce zetknięcia okna i muru, który jest najczęściej wypełniony pianką poliuretanową. We wnętrzu budynku powinno robić się to, wykorzystując folię paroszczelną lub taśmę. Na zewnątrz warto z kolei zastosować taśmę albo folię paroprzepuszczalną. Całą czynność należy wykonać, pamiętając, że szczelniej ma być w środku niż na zewnątrz.

Jak wykonać ciepły montaż okien dachowych?

Montując tego rodzaju okna, w każdym przypadku należy wykorzystać kołnierze uszczelniające wzbogacone o dodatkowy materiał termoizolacyjny. W momencie, gdy zależy nam na ciepłym montażu, trzeba skorzystać pakietów izolacyjnych, we wnętrzu których znajdują się bloki wełny owczej. Można zamontować okna dachowe na dwa sposoby: bezpośrednio między krokwiami oraz w warstwie izolacji nakrokwiowej.

Prawidłowe uszczelnienie okna przy użyciu Soudal Windows System

 

cieply-montaz

Tylko sucha warstwa izolacji zapewnia długotrwałą ochronę przed przemarzaniem i pleśnią.

sucha-warstwa

 

Sposób ciepłego montażu

sposob-montazu